Ange Sökord
Visste du att Infranord även arbetar i Stockholms tunnelbana? Storstockholms lokaltrafik (SL) fortsätter att vara en av Infranords största kunder.
Infranord utför även flera serviceuppdrag åt Storstockholms lokaltrafik (SL). Bland annat sköter vi allt underhåll av signalsystemet på tunnelbanans samtliga linjer. Vi utför också service och underhåll av ban- el- och signaltekniken på Nockebybanan, Tvärbanan och Spårväg City. Nyligen påbörjade Infranord ett spårbytesuppdrag som även inkluderar byte av ett antal växlar i depån i Älvsjö.
Inom kort startar även ett projekt som syftar till att rusta upp delar av tunnelbanans strömskenevärmesystem. Våren 2011 avslutade Infranord ett uppdrag som handlade om att bygga om in- och utfarten till SLs depå vid Slakthuset för att möjliggöra transporter till och från depån parallellt med byggandet av den nya Stockholmsarenan.
Infranord har tidigare även bedrivit projekt i tunnelbanan som innefattat byte av spår, växlar och strömskena.
Platschef: Daniel Liljegren
Några av våra kunder är:
Banverket
Storstockholms Lokaltrafik
Inlandsbanan AB
Banedanmark
Jernbaneverket
Jumbotech GmbH
SSAB
LKAB i Kiruna
Järnvägsföretag
Anläggningsföretag
Privatbanor i Danmark
Kommuner
Hamnar
Infranord är Sveriges och Nordens ledande järnvägsentreprenör. Se filmen om vår verksamhet och hur vi ger våra kunder mer järnväg för pengarna!
Se filmen här
VD Niclas F Reinikainen berättar om Infranord och framtiden.
Läs mer
Rapporter