Västkustbanan nominerad till bästa driftprojekt 2009

FIA-dagen hölls på Clarion Hotell i Stockholm den 2 april och inleddes med föreläsningar, seminarier och avslutades med prisutdelning, middag och mingel. Totalt deltog 350 personer från branschen vilket är rekord hittills.

För femte året i rad gav FIA, Förnyelse i Anläggningsbranschen, kvalitetspris till årets bästa Drift- och Investeringsprojekt.

Totalt hade 17 olika anläggningsprojekt utvärderats och sju hade nominerats i klasserna bästa Drift respektive Investeringsprojekt 2009. Banverket Produktion var nominerad i kategorin bästa Driftprojekt för BEST-entreprenaden Västkustbanan som omfattar cirka 60 mil järnväg.

2007 vann Banverket Produktion pris i samma kategori för entreprenaden Värmlandsbanorna, som omfattar järnvägsspåren i Värmland och Dalsland. Entreprenören Banverket Produktion tog då emot priset tillsammans med beställaren Banverket Division Leverans Väst.

- Det är tydligt att kvalitet och effektivitet ökar i anläggningsbranschen, sade FIAs ordförande Åsa Söderström Jerring i en kommentar i samband med årets prisutdelning.

FIA står för förnyelse i Anläggningsbranschen och skapades på initiativ av generaldirektörerna i Banverket och Vägverket 2003. Syftet var att samla den svenska anläggningsbranschen och skapa ett forum för förnyelse. Bland medlemmarna finns myndigheter, kommuner, entreprenörer och konsulter inom anläggningsbranschen.


Nyhetsdatum: 2009-04-07

Årsredovisningen 2011

"Under 2011 inledde vi det viktiga arbetet med att effektivisera våra arbetsmetoder."
                                                                                   Niclas F Reinikainen VD Infranord AB 

 Läs årsredovisningen här

Vi söker medarbetare!

Vi söker just nu platschefer, arbetsledare, entreprenadingenjörer och signalare!

 

Se filmen om oss här

VD:s kommentar

VD Niclas F Reinikainen kommenterar år 2011.

Läs mer

Banbrytande kompetens

Infranord är Sveriges och Nordens ledande järnvägsentreprenör. Se filmen om vår verksamhet och hur vi ger våra kunder mer järnväg för pengarna!

Se filmen här 

 

Delårsrapport jan-mars 2012

Våra projekt

Läs om våra pågående och genomförda projekt